Zaplanuj świąteczne przygotowania, a unikniesz niechcianego stresu

Ciasta na święta, prezenty bożonarodzeniowe, sprzątanie, dekorowanie domu, potrawy wigilijne i te na kolejne dni Świąt – to tylko część prac, które trzeba wykonać przed Bożym Narodzeniem. Najczęściej do wigilijnej kolacji siadamy zmęczeni i marzymy o chwili odpoczynku zamiast cieszyć się magicznymi, ale tak ulotnymi chwilami przy świątecznym stole. Aby uniknąć przedświątecznego stresu i zmęczenia, trzeba wszystko dobrze zaplanować i zrealizować w wyznaczonym przez siebie terminie.

Organizacja Świąt Bożego Narodzenia wymaga sporych umiejętności. Potrzeba tu zdolności logistycznych, które muszą być poparte solidną pracą. Aby zdążyć ze wszystkimi czynnościami, mieć czas na fryzjera i kosmetyczkę, a do tego uniknąć stresu i zmęczenia, warto opracować kalendarz przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To w nim muszą znaleźć się wszystkie zadania do wykonania i ich terminy. Potem już tylko trzeba włączyć w przygotowania wszystkich domowników i sukces gwarantowany. Jak rozplanować świąteczne przygotowania?

4 tygodnie przed Świętami…

…rozpocząć należy świąteczne porządki. To dobry czas, aby umyć lampy, okna, oddać do prania dywany. Można też już wyczyścić kuchenny okap, karnisze, a także wyprać firany i zasłony. Cztery tygodnie przed Świętami to najwyższy czas, aby zrobić listę prezentów i przynajmniej część z nich zamówić przez Internet, a po resztę udać się do sklepu. W ten sposób unikniesz ogromnych tłumów w galeriach handlowych, które z pewnością będą się tam przewijać przed samymi Świętami.

3 tygodnie przed Świętami…

…to czas, gdy trzeba przejrzeć wszystkie dekoracje świąteczne i dokupić to, czego brakuje. Sprawdzamy więc, czy działają choinkowe lampki i wszelkie łańcuchy świetlne, którymi ozdabiamy inne miejsca, także te na balkonie lub w ogrodzie. Kupujemy brakujące bombki, świeczki, serwetki i lampiony. Kupujemy też lub wykonujemy sami wieniec bożonarodzeniowy i zawieszamy go na drzwiach wejściowych. W tym tygodniu powinniśmy też udać się do sklepów po resztę prezentów, zapakować je i schować przed domownikami. Warto też pomyśleć o świątecznych strojach. Jeśli chcesz wystąpić w nowej sukience czy garsonce, to najwyższy czas, aby dokonać stosownego zakupu.

2 tygodnie przed Świętami…

…to moment na zakupy spożywcze, a konkretnie wszystkich artykułów, które się nie psują. Kupujemy więc wszelkie produkty sypkie, te zamknięte w słoikach i puszkach, napoje, alkohole, a także wszystkie artykuły potrzebne do przygotowania potraw, które zamrozimy lub które trzeba już przygotowywać. Dwa tygodnie przed Świętami można już robić pierogi z kapustą, uszka lub krokiety do barszczu, a także świąteczny, domowy pasztet. To też ostatni moment na to, aby upiec pierniki i keksy, bo one muszą nieco poleżeć, aby w pełni cieszyły nasze podniebienia. Wiele osób piecze też makowce, ale te jednak są lepsze, gdy przygotuje się je tuż przed Wigilią. W tym tygodniu należy też rozpocząć intensywne dekorowanie domu. Można też sprowadzić do mieszkania choinkę. Aby zakupy na świąteczne pyszności przebiegły szybko i sprawnie, warto wybrać się po nie do marketu E.Leclerc – bogactwo produktów spożywczych i dekoracji świątecznych sprawi, że załatwisz wszystkie sprawunki na raz i będziesz cieszyć się mnóstwem zaoszczędzonego czasu.

7 dni przed Świętami…

…należy ostatecznie posprzątać mieszkanie oraz kupić wszystkie artykuły spożywcze. Ryby warto oczyścić i zamrozić, dzięki czemu tuż przed Wigilią ich przygotowanie nie będzie już tak czasochłonne. W tygodniu przed Świętami zadbaj również o siebie! To odpowiedni czas na wizytę u fryzjera i spotkanie z manikiurzystką. Na 2-3 dni przed Świętami, trzeba upiec wszystkie ciasta. Dzień przed Wigilią przygotowujemy ostatecznie ryby, mięso oraz sałatki.

W Wigilię…

…nakrywamy odświętnie stół, przygotowujemy potrawy, które muszą być przyrządzone właśnie tego dnia, dekorujemy je i stawiamy na stole. Odświętnie ubrani, zasiadamy wraz z domownikami i gośćmi do wigilijnej wieczerzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *