Domowe konfitury, dżemy i soki są bezkonkurencyjne. Nie znajdziecie w sklepie niczego równie dobrego, nawet wśród gotowych specjałów z tak zwanej górnej półki. Do tego wszystkie domowe przetwory są wolne od chemii, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne, ale… czy to wystarczający powód, by zabrać się za domowe przetwórstwo owoców?
Spiżarnia wypełniona domowymi przysmakami to znacznie więcej korzyści, niż nam się wydaje. Przygotowując dżemy i soki z owoców, sami możemy zdecydować o ich ostatecznym smaku. Podobnie jest z ilością cukru, nad którą mamy pełną kontrolę. Kolejnym plusem domowej produkcji dżemów i soków jest to, że sami wybieramy owoce Z kolei gotowe soki owocowe przygotowywane są zwykle z koncentratów, czyli z zagęszczonego soku owocowego, a przez to nie mają one zbyt wielu cennych składników. Soki przygotowane w domu będą o wiele bardziej wartościowe i będzie można skorzystać z ich świetnych właściwości zimą. Chociażby sok malinowy zrobiony ze świeżych malin rzeczywiście będzie zbijał gorączkę w razie przeziębienia, a ten sklepowy niestety tak nie zadziała, bo jego głównym składnikiem jest zwykle cukier. Oto kilka prostych przepisów na fantastyczne przetwory owocowe. Zrób jak najwięcej słoików, bo wówczas jest szansa, że domownicy nie zdążą zjeść wszystkiego przed nastaniem zimy.
Śliwkowe powidła jak marzenie
Powidła kochają chyba wszyscy. Lekko kwaśne, z odrobiną słodyczy są idealne do naleśników, chleba ,czy do ciasta. Aby przygotować je w domu, potrzebujemy 5 kilogramów śliwek węgierek, kilogram cukru i odrobinę octu. Śliwki trzeba umyć i usunąć z nich pestki, a następnie umieścić w dużym garnku, następnie dodać cukier i 4–5 łyżek octu. Garnek należy przykryć i odstawić na noc, by śliwki puściły sok. Rano rozpoczyna się gotowanie na niewielkim ogniu. Po około pięciu godzinach powidła będą gotowe i wystarczy je przełożyć do wyparzonych słoików, zakręcić i gotowe.
Dżem z wiśni
Wiśniowy dżem to prawdziwe cudo. Każdy, kto choć raz jadł jego domową wersję, z pewnością ma trudności w zaakceptowaniu gotowych produktów. Niestety wiśniowe specjały są bardzo czasochłonne w przygotowaniu, bo trzeba wydrylować wiśnie. Dopiero wówczas można je przełożyć do garnka, dodać cukier i sok z cytryny. Na dwa kilogramy wiśni zwykle daje się jeden kilogram cukru. Garnek należy odstawić na 2–3 godziny, a gdy wiśnie puszczą sok, można zacząć je gotować. Gdy się zagotują, ogień należy zmniejszyć. Po kolejnych 2–3 godzinach dżem będzie gotowy. W tym czasie nie wolno zapomnieć o mieszaniu, bo wiśnie mogą ulec przypaleniu. Słoiki z dżemem trzeba zawekować.
Sok z malin idealny na przeziębienie
Do przygotowania litra soku potrzeba 1,5 kg świeżych malin i około 0,5 kg cukru. Maliny należy umyć, przełożyć do garnka, dodać cukier i szklankę wody. Po zagotowaniu, zmniejszyć ogień i dalej gotować, rozgniatając owoce. Gdy maliny rozpadną się, całość przelewamy przez sito dodatkowo wyłożone wcześniej gazą. Pozostawmy maliny na sicie tak, aby cały sok mógł spłynąć do naczynia. Wyciśnięty sok gotujemy i Sok trzeba zagotować i ewentualnie jeszcze dosłodzić. Ostatnim krokiem jest przelanie go do butelek i umieszczenie w chłodnym, zacienionym miejscu. Sok z malin to idealne lekarstwo na jesienne i zimowe przeziębienia.