Jesienne prace w ogrodzie

Jesienią trzeba przeznaczyć sporo czasu na wykonanie niezbędnych prac, aby w kolejnym sezonie cieszyć się  pięknym ogrodem. Prace te pozwolą przetrwać roślinom jesienną słotę i mroźną zimę oraz sprawią, że będą nas zachwycać już wczesną wiosną.  Jakie prace w ogrodzie należy wykonać, zanim nastaną mrozy i spadnie śnieg?

 

Przygotuj trawniki do zimy

Już we wrześniu trawę kosi się znacznie rzadziej, ale czynność tę trzeba jednak powtarzać, dopóki rośnie trawa. Najczęściej trwa to mniej więcej do końca października. Potem trawnik należy oczyścić ze wszystkich suchych liści, gałązek i innych obumarłych roślin. Można sobie ułatwić to zadanie, używając odkurzacza ogrodowego, który posiada funkcję dmuchawy. Każdy trawnik wymaga także aeracji, czyli rozluźnienia gleby, by miała ona szansę stać się dobrze napowietrzona. Wówczas zwiększy się elastyczność trawnika, a na wiosnę trawa zacznie rosnąć szybko i zwiększy się jej masa korzeniowa. Aeracja polega na zwykłym nakłuwaniu gleby na głębokość 8–10 cm. Można to zrobić zwykłymi widłami, ale by nie napracować się zbyt dużo, można też użyć specjalnego aeratora.

Przytnij i oczyść rośliny, które tego potrzebują

Jesienią trzeba przyciąć drzewa i krzewy, tak by uwolnić rośliny od niezdrowych lub suchych gałęzi. Najlepiej zrobić to wczesną jesienią, póki na gałęziach są jeszcze liście. Wówczas nie będzie problemu z rozróżnieniem zdrowych i chorych gałęzi. Cienkie gałęzie można przyciąć zwykłym sekatorem, ale do tych grubszych niezbędna będzie ogrodowa piła.

Dokładnie przyjrzyj się też wszystkim, nawet niewielkim wieloletnim roślinom. Zmienione chorobowo pędy najlepiej usunąć, zapobiegnie to ewentualnemu rozprzestrzenianiu się choroby. Suche części z zaschniętymi kwiatostanami warto pozostawić, bo będą one ozdobą ogrodu także zimą. Wokół pozostałych roślin trzeba porządnie wygrabić grunt, by usunąć opadłe liście i suche gałązki. Wszystkie rabaty należy podlać przed pierwszymi przymrozkami.

Posadź rośliny cebulowe i byliny

Wiele osób sądzi, że rośliny najlepiej sadzić wiosną. Jednak część z nich wymaga jesiennego sadzenia, bo wówczas mają one czas, by właściwie się ukorzenić. Już nawet pod koniec września warto posadzić rośliny, które są sprzedawane w ogrodnictwach wprost z gruntu. Mają one solidny system korzeniowy, a sadzi się je wtedy, gdy zrzucą liście.

Jesień to też idealna pora na sadzenie niektórych roślin cebulowych, bo potrzebny jest im zimowy stan spoczynku. Zwykle są to kwiaty, które kwitną wczesną wiosną, więc warto sadzić je w grupach
i w takich miejscach, w których latem i jesienią pojawią się inne rośliny. Wrzesień i październik to najlepszy czas na sadzenie cebulek tulipanów, narcyzów, krokusów, zawilców, zimowitów, hiacyntów i irysów.

 

Zabezpiecz rośliny przed mrozem

Roślinom trzeba pomóc przetrwać jesienne chłody i zimowe mrozy. Wokół bylin, pnączy i innych wrażliwych krzewów wysyp korę, trociny, iglaste gałązki lub liście z wyłączeniem liści dębu i orzecha włoskiego, bo te mają w sobie zbyt dużo garbników. Taka ściółka ochroni rośliny przed mrozem, a gdy już rozpocznie się okres wegetacyjny, zabezpieczy je przed przegrzaniem.

Bardzo wrażliwe rośliny możesz dodatkowo osłonić przewiewnym materiałem. Świetnie sprawdza się agrowłóknina, juta oraz słomiane maty. Pamiętaj jednak, by nie owijać szczelnie roślin zimozielonych, takich jak na przykład rododendrony. Jeśli chcesz je jednak nieco ochronić, umieść materiał na specjalnych podpórkach w niewielkiej odległości od rośliny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *